X
تبلیغات
بازی تراوین
20 فروردین 1387
چگونه فیلتر می کنند؟
نوشته شده توسط piter در ساعت 09:40

فیلترینگ و مسدود کردن سایتهای اینترنتی عموما به چند طریق انجام می پذیرد

SmartFilter On-box Technology


1-فیلترینگ سایتهای اینترنتی از طریق قرار دادن آدرس سایتها در لیست ممنوعه
فیلتر بر اساس آدرس سایت که رایج ترین نوع فیلترینگ است. مثلا برای فیلتر کردن این آدرس
www.yahoo.com فقط همین آدرس را در لیست ممنوعه وارد کرده و مسدود می کنند.
2-فیلترینگ سایتها از طریق آپی آدرس آنها
روش دوم فیلتر کردن آی پی آدرس سایتها است.هرسایتی از یک آی پی آدرس تشکیل شده که در واقع هنگامی که آدرس سایت را وارد می کنید،آدرس به یک آی پی که معمولا تعدادی عدد است و از چهار قسمت تشیکل شده که با نقطه از هم جدا می شوند.مثلا هر گاه شما آدرس این سایت
www.yahoo.com را وارد می کنید به یک آدرس مثلا 216.109.118.68 متصل می شوید که این درواقع آی پی آدرس سایت یاهو است.
این نوع فیلترینگ نسب به فیلترینگ بر اساس آدرس سایت(
www.yahoo.com) ، در ایران کمتر رواج دارد و سایتهای را می توانید پیدا کنید که فیلتر شده اند اما آدرس آی پی آنها فیلتر نشده.هر سایتی که این حالت را داشت با وارد کردن آی پی آدرس آن می توان وارد آن سایت شد بدون فیلتر.برخی تصور می کنند که وارد کردن آی پی یک سایت برای ورود به آن یک روش عبور از فیلترینگ است و فکر می کنند که از فیلتر آن سایت عبور کرده اند.در حالی که این طرز فکر در مورد آی پی آدرس سایتها کاملا اشتباه است.زیرا اصلا فیلتر وجود ندارد که بخواهیم از آن عبور کنیم.سایتی که آی پی آدرس آن فیلتر نشده باشد،می توان وارد آن شد.ولی اگر آی پی آدرس سایت مورد نظر را هم مسدود کنند،در صورت وارد کردن آی پی سایت هم به فیلتر برخورد می کنید.می توانید برای درک بهتر این موضوع آزمایشی را انجام دهید.
چند سایت فیلتر شده را در نظر می گیریم و آی پی آدرس آنها را بدست می آوریم.برای بدست آوردن آی پی آدرس هر سایتی روشهای متفاوتی وجود دارد.سایتهای هستند که با دادن آدرس سایت مورد نظر به آن ، آی پی آدرس آنرا
نمایش می دهند:
http://www.wannabrowser.com


http://www.samspade.org/t/ipwhois?a


این دو سایت از بهترین ها در این مورد هستند که به احتمال فراوان در اکثر آی اس پی های ایران فیلتر شده اند.
اما روش دوم برای بدست آوردن آی پی آدرس سایتها استفاده از فرمان ping در Ms Dos است.برای اینکار ابتدا در RUN ویندوز
واقع در منوی
Start دستور cmd را تایپ کنید تا Ms Dos اجرا شود.سپس فرمان ping را به این ترتیب وارد کنید:
ping www.yahoo.com

به جای www.yahoo.com آدرس سایت مورد نظر و تایپ کنید و کلید اینتر را بفشارید.آی پی آدرس سایت مورد نظر نمایش داده می شود.
پس از بدست آوردن آی پی آدرس آنرا به این ترتیب در
Address Bar اینترنت اسکپلورر وارد کنید:
http://216.109.118.68
به جای
http://216.109.118.68 ، آی پی آدرس سایت مود نظر را وارد کنید.
حال اگر آی پی آدرس آن سایت مسدود نشده باشد،می توانید بدون هیچ مشکلی وارد آن سایت شوید.اما اگر غیر از این باشد با پیغام همیشگی فیلترینگ برخورد خواهید کرد.
این نکته را در نظر داشته باشید که این روش برای عبور از فیلترینگ اینترنت نیست و فقط برای کسب اطلاع و آموزش در اینجا قرار داده شد.زیرا آی پی آدرس اکثر سایتهای فیلتر شده در ایران،مسدود شده اند.
3-فیلترینگ براساس واژه یا حروف ممنوعه
این نوع فیلترینگ در یکی دو سال اخیر در ایران مرسوم شده، به این ترتیب است که یک کلمه ی بخصوص را در نظر می گیرند و آن کلمه را در لیست ممنوعه قرار می دهند.در این صورت اگر شما آدرس سایتی را در اینترنت وارد کردید که در آن کلمه ای
واقع در لیست ممنوعه،وجود داشته باشد،به فیلتر اینترنت برخورد می کنید.حتی اگر مطالب آن سایت در چارچوب قوانین آن کشور فیلتر کننده باشد.معروفترین کلمه ای که در ایران فیلتر شده، واژه ی
SEX است.شما در هر شرایطی اگر آدرس سایتی را وارد
کردید که کلمه ی
SEX جزئی از آدرس آن بود،آن سایت فیلتر خواهد بود.حال اگر در موتورهای جستجوگر مثل گوگل و یاهو وارد کنید یا مستقیما در Address Bar اینترنت اکسپلورر.دلیل اینکه این کلمه را در اکثر موتورهای جستجوگر نمی توانیدجستجو(سیرچ) کنید، همین مشکل است.
زیرا اگر دقت کنید هنگامی که شما واژه ی
SEX را در یک موتور جستجوگر مانند گوگل ، جستجو می کنید،به یک آدرس منتقل می شوید که در آن کلمه ی SEX وجود دارد و به همین دلیل به فیلتر برخورد می کنید.البته این نوع فیلترینگ در برخی آی اس پی ها متفاوت است و در برخی شدید و برخی دیگر ضعیفتر است.ممکن است کلمات دیگری هم فیلتر شده باشند.اگر چنین باشد اگر آدرس سایتی را وارد کنید و آن کلمه در آن باشد،مانند کلمه ی SEX، فیلتر خواهد شد.ممکن است در برخی آی اس پی های ایران حروف XXX به همین ترتیب که پشت سر هم قرار گرفته باشند،فیلتر شده باشد.این نکته را در نظر داشته باشید که این لغات ممنوعه در هر جایی در آدرس که وجود داشته باشد،چه خود تایپ کنیم و چه در موتورهای جستجوگر،فیلتر خواهند بود.
اما ممکن است کلماتی را پیدا کنید که در لیست ممنوعه نباشند ولی در بعضی موتورهای جستجوگر فیلتر شده باشند.به عنوان مثال واژه ی "فیلترشکن" را اگر در گوگل جستجو کنید ممکن است به فیلتر برخورد کنید.در این مورد فیلترینگ بر اساس آدرس است و نه
براساس کلمه.در واقع هنگامی که شما واژه ای مانند "فیلترشکن" را در گوگل جستجو می کنید به یک آدرس که صفحه ی جستجوی گوگل برای واژه ی "فیلترشکن" است منتقل می شوید.آن آدرس از سایت گوگل که مربوط به جستجوی این کلمه است فیلتر شده نه خود واژه ی فیلترشکن.
ممکن است کلمات بیشتری را هم پیدا کنید که جستجوی آنها در موتورهای جستجوگر معروف،فیلتر شده باشد.شاید در سایتهای مختلف در اینترنت دیده باشید که می نویسند مثلا فلان کلمه هم فیلتر شد.در اینصورت نمی توانید آنها را در موتورها جستجوگر معروف سیرچ کنید.ولی شاید بتوانید جستجوگری را پیدا کنید و آن کلمات را بدون فیلتر در آنها جستجو کنید.
نکته: آی اس پی ها در ایران اغلب از نسخه ی آزمایشی نرم افزاری بنام Smart Filter استفاده می کنند که توسط یک شرکت آمریکایی بنام Secure Computing ساخته شده.به گفته ی مدیر کل این شرکت،آنها امتیاز استفاده از این نرم افزار را به هیچ سرویس دهنده یا نهاد اینترنتی در ایران نفروخته اند و استفاده ی آنها از این نرم افزار غیر قانونی است.مدیر شرکت Secure Computing می گوید که ما آی پی های ورودی از ایران را مسدود کرده ایم تا آی اس پی ها نتوانند از نسخه ی اصلی نرم افزار Smart Filter استفاده کنند.

 

SmartFilter web filter software

بحث در مورد فیلترینگ اینترنت بسیار مفصل است و نیاز به تأمل فروان دارد.
آی اس پی ها در ایران معمولا مبنای فیلترینگ سایتها را بر چند اساس در نظر می گیرند.
در سازمان فناوری اطلاعات ایران و در بخش مربوط به نظارت فیلترینگ،لیست سایتهایی را تهیه می کنند و به تمام آی اس پی ها می دهند و همزمان یا در مدت کوتاهی در تمام آی اس پی ها ی ایران آن سایتها فیلتر می شوند.
این کار معمولا بصورت ماهیانه صورت می گیرد و هر ما لیست جدید سایتهای ممنوعه که باید فیلتر شوند در اختیار آی اس پی ها قرار می گیرند و آنها موظفند که فیلتر کنند.
اما ممکن است سایتهایی را دیده باشید که در بعضی آی اس پی ها فیلتر شده باشند و در برخی دیگر فیلتر نشده باشند.دلیل آن این است که آن سایتها به اختیار خود آی اس پی ها فیلتر شده اند.مثلا صاحب آن شرکت ارائه دهنده ی سرویس اینترنت یا همان آی اس پی ، بطور اتفاقی به یک سایت برخورد می کند و تصمیم می گیرد آن را فیلتر کند.در واقع اینکار به دلخواه آنان است.البته بعضی آی اس پی ها این عمل را بصورت خیلی جدی تری دنبال می کنند و حتی یک تیم کامل مخصوص فیلترینگ دارند و در این راه هزینه هم می کنند.
در این چند سال سعی شده که فیلترینگ در ایران بطور هماهنگ تری صورت پذیرد و اکثر سایتهایی را که می بینید در یک آی اس پی فیلتر شده اند،در اکثر آی اس پی ها ی دیگر هم فیلتر هستند.
چه سایتهایی را فیلتر می کنند؟
عموما در ایران سایتهای سیاسی و اخبار و سایتها و وبلاگهای وابسته به گروهها و احزاب سیاسی ، در اولویت برای فیلترینگ قرار دارند.
در اولویت دوم برای فیلترینگ ، سایتهایی هستند که حاوی مطالب و عسکهای سکسی و گاهی عاشقانه که در ایران به عنوان سایتهای غیراخلاقی تلقی می شوند در اولویت سوم مبارزه و مسدود کردن ابزارهای مخلف عبور از فیلترینگ از قبیل سایتهای فیلترشکن،پروکسی،نرم افزار ها،وبلاگهای فعال در زمینه ی مبارزه با فیلترینگ و غیره قرار دارند.
مثلا،تقریبا تمامی سایتهای ارائه دهنده ی پروکسی در ایران فیلتر شده اند و خود پروکسی های آنها هم اکثرا فیلتر هستند.مگر اینه بتوانید سایت یا وبلاگی ناشناخته و گنام در زمینه ی ارائه ی پروکسی پیدا کنید.
در مورد مسدود کردن پروکسیها،بستگی به هر آی اس پی دارد که معمولا فیلتر کردن پروکسیها با چه پورتی را بیشتر مَد نظر قرار می دهد.شما با کمی برسی در مورد پروکسی می توانید به راحتی حساب کار آی اس پی خود را در دست گرفته و از نحوه ی
مسدود کردن پروکسیها توسط آن،مطلع شوید.در اینصورت به راحتی و در مدت زمان کوتاهی می توانید پروکسی مورد نیاز خود را بدست آورید در اولویت بعدی برای فیلترینگ،سایتهای دوستیابی قرار دارند که اورکات از همه ی آنها معروفتر است.
دیگر سایتها ممکن است سایتهایی از قبیل:مطالب سرگرمی و طنز،عکس،برخی سایتهای آموزشی،برخی سایتهای دانلود موزیک و به ویژه موزیکهای غربی و در رأس آن سبک متال، سایتها و وبلاگهای شخصیتها و غیره.
فیلترینگ در آینده چگونه خواهد بود؟
در آینده فیلترینگ براساس نوع تشخیص عکس و مطلب خواهد بود و کمی حالت هوشمند به خود می گیرد.به این صورت که
چند عکس را انتخاب می کنند و به سیستم معرفی می کنند و سیستم فیلترینگ هر سایتی را که پیدا کند و عکسی شبیه آن داشته باشد،آنرا فیلتر می کنند.یعنی فیلترینگ عسکها . محتویات عسکها را تشخیص می دهد و وقتی شما آدرس سایتی را وارد می کنید ، ابتدا توسط سیستم عکس و مطالب آن چک می شود و اگر عکس یا مطلبی پیدا کند که به آن مطلب یا عکس معرفی شده به سیستم،کمی شباهت داشته باشد،مانع ورود شما به آن سایت می شود و آنرا فیلتر می کنند.
شاید برای شما این مطلب کمی دور از ذهن و منطق به نظر آید.اما همین حالا نرم افزارهایی ساخته شده اند که اینکار را می کنند و عکسها را براساس نوع عکس تشخیص می دهند و می توان از این امکان برای سیستمهای نسل آینده ی فیلترینگ استفاده کرد.
مسلماً اشکلات زیادی در این سیستم بوجود خواهد آمد و اگر سیستم، عکس را به اشتباه تشخیص دهد،یک سایت به خاطر فقط یک عکس و آن هم نه عکسی که در لیست ممنوعه قرار دارد بلکه سیستم به اشتباه آن را شباهت با عکسهای ممنوعه می داند،بطور کامل فیلتر می شود.در اینصورت اصلا بعید نیست که سایت یاهو را به اشتباه فیلتر کند و یا مایکروسافت را و سایتهای ورزشی را و غیره.پیامدهای بروز چنین اتفاقی گفتن ندارد و خود شما به خوبی می دانید که چه خواهد شد.
آیا سایتهایی وجود دارند که نتوان آنها را فیلتر کرد؟
پاسخ به این سوال مثبت است.سایتهای که از پروتکل
SSL استفاده می کنند،قابل فیلتر شدن نیستند.حداقل تا به امروز روشی برای مسدود کردن آنها ارائه نشده. SSLیک پروتکل امنیتی اینترنت است که سایتهایی که از این پروتکل استفاده می کنند،علاوه بر آدرس عادی خود که آدرس دیگر هم دارند.
مثلا سایت ایگولد در اکثر آی اس پی های ایران فیلتر شده است.
http://e-gold.com
اما این سایت با توجه به اینکه از پروتکل امنیتی
SSL استفاده می کند،آدرسی به این صورت هم دارد:
httpS://e-gold.com
در این دو آدرس دقت کنید و تفاوت آدرس بالا با آدرس پایین را دریابید.ملاحظه می کنید که آدرس دوم یک
S اضافه دارد که نشانه ی استفاده از پروتکل SSL است.
به این ترتیب:
httpS
اما سایتهای کمی در اینترنت وجود دارند که از این پروتکل استفاده می کنند که عموما سایتهای تجاری و سایتهایی هستند که به ضریب امنیتی بالا احتیاج دارند.
دلیل اینکه سایتهای عادی در اینترنت کمتر از این پروتکل استفاده می کنند،هزینه ی بالا ی آن است.اشتراک هر پروتکل
SSL به همراه یک دامین و فضا حداقل 100 دلار هزینه دارد.
فیلترینگ در سالهای اخیر در ایران،تفاوتی با گذشته نکرده.تعداد سایتهای فیلتر شده در ایران بیشتر شده که کاربران فکر می کنند فیلتر در ایران شدیدتر شده و در مقابل آن نمی توان کاری انجام داد.در حالیکه اینطور نیست و فیلترینگ در ایران همان سیستم قدیمی است و همانطور که گفته شد ، فقط تعداد سایتهای فیلتر شده بالا رفته است ولی روش فیلترینگ همان است که بوده و مانند سابق ضعفهای فروانی دارد.
مهمترین مدرک برای اثبات این گفته، فیلتر کردن سایتهای فیلترشکن و پروکسیها و وبلاگهای مبارزه با فیلترینگ ، است.زیرا آی اس پی ها در ایران به خوبی می دانند که با استفاده از این سایتها و وبلاگها و ابزارها ، به راحتی می توان از فیلتر آنها عبور کرد.به همین آنها را فیلتر می کنند.
هماهنگی بیشتر بین آی اس پی ها برای فیلتر کردن سایتهای اینترنتی و ابزارهای عبور از فیلتر،موجب شده که برخی با مشکل مواجه شده و فیلتر را به عنوان یک مشکل اساسی ، همیشه با خود داشته باشند.
کافی است وقتی را برای تحقیق و برسی بیشتر در این مورد صرف کنید تا متوجه ضعفهای بی شمار فیلترینگ در ایران و در هر جای دیگری شوید.